Bodrum Havuz Bakım Kimyasalları | Bodrum Havuz

Merkez

0850 888 11 48

e-şube

0850 888 40 48

Havuz Kimyasal İlaçları
Havuzlar özellikle yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerinin yapıldığı mekânların başında gelmektedir.

Havuz Bakım kimyasalları

Havuz Bakım kimyasalları

Kaliteli Havuz Kimyasal Fiyatları

Bodrum havuz bakımında kullanılan tüm havuz kimyasalları sağlık bakanlığı onaylı-dır

Genel havuz bakımında kullanılan kimyasal malzemeler

Toz klor sıvı klor

Ph düşürücü

Ph yükseltici

Yosun önleyici

Parlatıcı topaklayıcı

Havuz çöktürücü

Havuz Dezenfeksiyon

Havuz suyunda selbest klor miktarı 0,5 pp ile 1,5 ppm arasında olmalıdır

Havuz suyunun dezenfeksiyonu için en yaygın metotlardan biri klor ile dezenfeksiyondur.

Toz granül klorla dezenfeksiyon elle yapılmaktadır  veya sıvı klor otomatik dozajlama üniteleri ile yapılmaktadır toz klor Elle dezenfeksiyon ilk kurulum maliyeti açısından ekonomik olması sebebiyle daha çok küçük ev havuzlarında tercih edilir.Büyük havuzlarda ve profesyonel amaçlı havuzlarda ise kesinlikle otomatik dozajlama sistemi kullanılmalıdır.

Havuz larda kullanılan klor türevleri

%12 ila %16 aktif klor miktarı ile sıvı klor sodyum hipoklorit

%65 kalsiyum hipoklorit

%56 toz klor sıvı klor sodyum dikloraizosiyonurat

%90 toz klor granul klor sodyum tirikkloraizosiyonurat

Havuz  pH değeri

Havuz suyunun ideal pH değeri 7,2-7,6 arasında olması gerekir.

Havuz suyunda genelde ph yükselme eğilimdedir genelde ph düşürücü tüketimi daha fazladır 7,0 altındaki pH değerinde havuz suyu asidik özellik kazanmaya başlar bu da başta yüzücülerde göz yanması ve yüzücülerin vücudunda tahrişe sebebiyet verebilmektedir havuz derzleri izolasyon havuz küpeşteleri de suyun asitik olması sebebi ile aşınmalar meydana gelmektedir ve klor çok aktif duruma geçeceğinden dolayı havuzda klor tüketimi artışı olacaktır.

Suyun pH değerinin ideal değerlerden yukarıda olması özellikle 7,8 değerinin üzerinde olması ise klor dezenfeksiyon oksidiyonu gücünü azaltacaktır.

Hidroklorit asit sıvı ph düşürücü

Sodyumbisülfat toz granül ph düşürücü

Havuz suyu ph yükseltici

sodyum bi karbonat pH Ve Alkaliniteyi yükseltmek için kullanılan sodyum bikarbonat içerikli bir kimyasaldır.

Havuz Çöktürücü

Çöktürücü kullanımı günümüz koşunlarında eskisi kadar sık kullanılmayan bir kimyasaldır çöktürücü kullanımı havuz suyunda ağır metallerden dolayı suyun yeşil kahverengi tonlarda renk oluşması durumunda sudaki demiri havuz tabanına çöktürme işlemi için genelde kullanılmaktadır diğer kullanım zamanlarından biri ise havuz suyunun ilk dolumun’da kullanılmaktadır havuz çöktürücüsünün yerini günümüzde havuz topaklayıcı parlatıcı almıştır bunun sebebi ise çötürücünün görevi tüm koldial halde askıda duran parçacıkların toplayarak havuz tabanına çöktürtürmesi bu arada havuz kapatılır havuz süpür gesi yapar iken havuz tabanındaki çökelti dağılıp havuz bulandıra bilmektedir bu işlemi zahmetsiz bir şekilde havuz parlatıcı topaklayıcı yapmaktadır

Havuz parlatıcı topaklayıcı

Kum filtreleri, 20-40 mikronun altındaki partikülleri tutamaz. Genelde bizler bu partikülleri görmeyiz akşam havuz ışıkları açıldığı zaman havuz aydınlatma ışıklarının ön tarıfında toz bulutu gibi partukulleri göre bilmeniz mümkündür havuz parlatıcı topaklayıcın görevi ise bu askıda bulunan partiküllerin çaplarını büyüterek havuz filtresin de tutunmasına yardımcı olur aynı zamanda havuz filtresi işlevsilligini süzme kapasitesini artırmaktadır havuz tabanında çökelti yapmaması sebebi ile kullanımı havuz çöktürüCü ile mukayese edildiğinde daha kolaydır  Parlatıcılar  berraklaştırıcı lar, çöktürücünün çök türemediği mikron seviyesindeki partikülleri filtreye taşıyarak havuzun temizliğine katkıda bulunurlar. Sadece fiziksel temizlik değil, yosun sporlarını da toplayıp filtreye taşıdıklarından dezenfeksiyona doğrudan katkıları vardır.

Yosun Önleyici

Havuz bakımında en sık yaşanan sorun yosundur. Normal bakım programlarında klor seviyesi düştüğünde, birkaç saat içinde bile, yosunun üremesi başlayabilir. Yosunla mücadele için birkaç çeşit kimyasal bulunur. Bu kimyasallar haftalık olarak havuza ilave edilir ve yosunun üremesine engel olmaya yardım eder. Havuzu yosun tuttuktan sonra, yosunu öldürmek amacıyla yosun öldürücü kullanılır. Bunlar yine klor ile birlikte etkili olup, tek başlarına yosunun üremesini yavaşlatır.

"Farklı Fikirlere Farklı Çözümler Sunuyoruz."

Bodrum Havuz, Kalitemiz Farkımız